Auksinės grandinėlės Kategorija: Juvelyrika, Straipsniai
Data: 2018 vasario 5

Auksinės grandinėlės buvo vertinamos dar kuriantis pirmosioms civilizacijoms. Tuomet pagrindinė papuošalų funkcija būdavo labiau simbolinė: genčių vadovai, karaliai ar kiti kilmingieji papuošalus dėvėdavo norėdami pabrėžti savo kilmę, statusą, nuopelnus. Laikui bėgant, papuošalų funkcijos prasiplėtė, jie pradėti nešioti norint pasipuošti, pabrėžti tapatybę, statusą, kilmę, religiją. Ar žinote, kokia yra auksinių ir kitų papuošalų istorija?

Auksinių papuošalų istorija

Auksinės grandinėlės: istorija ir pynimo būdaiJau keletą tūkstančių metų papuošalams ir juvelyrikai yra naudojamas auksas. Manoma, kad auksas atrastas apie 4000 m. pr. Kr., Arabijoje. Pirmieji papuošalai – nugludinti ir suverti aukso karoliukai. Auksas buvo populiarus senovės Egipto ir Romos imperijos laikais. 3600 m. pr. Kr. Senovės egiptiečiai pirmieji sugalvojo auksą išlydyti. Jie iš aukso pagamintus papuošalus laikė svarbiu statuso simboliu, taip pat jis buvo naudojamas per religinius ritualus, pavyzdžiui, bendraujant su dievais. Kalbant apie senovės Romą, prabangūs juvelyriniai dirbiniai ten taip pat buvo itin mėgiami. Puoštasi smaragdais, deimantais, o IV amžiuje ir Baltijos šalių gintaru. Kalbant apie vėlesnius laikus – XVII–XVIII amžių, Europos aristokratija juvelyrinius dirbinius naudojo ne tik norėdami pasipuošti, bet ir pabrėžti savo statusą. Liudviko XIV laikais Prancūzijos aukštuomenėje buvo populiarūs dideli prabangūs auksiniai žiedai, segės, auksinės diržų, batų sagtys. XIX amžiuje  išpopuliarėjo Viktorijos eklektika – juvelyriniams dirbiniams, taip pat ir aukso dirbiniams, didelės įtakos turėjo senovės civilizacijos (Senovės Egipto ir Romos). Šiame amžiuje taip pat populiaru buvo įsigyti papuošalų rinkinių – tarpusavyje derančių grandinėlių, apyrankių, žiedų ir kt.

Auksinės grandinėlės ir jų pynimo būdai

Šiandien galima rasti begalę įvairių auksinių papuošalų: grandinėlių, apyrankių, žiedų, auskarų, pakabukų. Kiekvienas iš jų gali būti sukurtas įvairiai juos pagražinant – parenkant pynimo būdą, brangakmenį. Populiariausi grandinėlių pynimo būdai yra pitonas, bismarkas, kaizeris, baraka, inkarinė. Populiariausi grandinėlių pynimai ant rankos – viengubas pitonas, dvigubas pitonas, trigubas pitonas bei keturgubas pitonas. Nuo pastarųjų pynimo būdų taip pat neatsilieka bismarkas ir dviguba inkarinė. Auksiniai papuošalai tinka ir vyrams, ir moterims, jų pasiūla yra itin plati. Tereikia išsirinkti norimą ilgį, plotį, pynimo būdą ir pritaikyti jį savo stiliui.